Státní zástupce obžaloval Peltu v kauze sportovních dotací

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na exšéfa Fotbalové asociace Miroslava Peltu a bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou kvůli manipulacím se sportovními dotacemi. Spolu s nimi půjde před soud dalších pět lidí včetně předsedy České unie sportu Miroslava Jansty. Více se dočtete na webu České televize.

Komentář Luďka Mádla: V Hniličkově partě za lepší čistý sport chybí snad jen Pelta

Všechno bude jiné, lepší, transparentnější, dosud zanedbávaný sport teď spolu v jednom šiku s Jágry a Nedvědy pozdvihneme opět k nebesům. A kytky rozkvetou a bude zase máj. Zhruba tak nějak lze shrnout teze prezentující vznik a počátek působení babišovské Národní sportovní agentury. Bohužel na nás bliká dost signálů, že i pod novým kabátem zůstane z té staré prohnilé podstaty ledacos. Pokračovat ve čtení můžete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy.

Babiš říká, že v radě pro sport nechtěl politiky. A je jich tam osm

Národní sportovní agentura vedená Milanem Hniličkou má v plánu rozdávat po 500 000 korunách na sport každé obci pod 3000 obyvatel. Stačí si požádat. „A Jarda Jágr potřebuje na zimáku v Kladně opravit střechu,“ dodal předseda vlády Andrej Babiš, který hokej považuje za český národní sport. A chce stavět „zimáky“ po celé republice. Pokračovat ve čtení můžete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy.

Férovější sportovní prostředí, nová hřiště a pomoc malým klubům, vytyčil Hnilička cíle své agentury

Bývalý hokejista a nynější poslanec ANO Milan Hnilička má za sebou první týden ve funkci předsedy Národní sportovní agentury. Vedle rozpohybování národa chce přivést víc transparentnosti do sportovního prostředí a učinit jej spravedlivějším. Pomáhat chce hlavně menším klubům. Více se dočtete na webu České televize.

Vyřeší nová Národní sportovní agentura problémy s korupcí ve sportu v Česku?

Do českého sportu půjde příští rok od státu sedm a půl miliardy korun. Suma neustále roste – zmizí s novou agenturou pro oblast sportu pochybnosti o čistotě jeho financování? Více už v rozhovoru s Davidem Ondráčkou, ředitelem Transparency International ČR, na vlnách Českého rozhlasu Plus.

Za 50 milionů vzniká nový úřad sportu. Hnilička chce, aby z něho vyrostlo ministerstvo

Národní sportovní agentura vznikla 1. srpna. Svazy i kluby si od ní slibují zrychlení a zpřehlednění systému dotací. Kritici ale varují, že by vyplácení podpory nemuselo být transparentní. Příští rok bude Ministerstvo školství rozdělovat dotace do sportu naposledy. Na podzim je vyhlásí už Národní sportovní agentura a od roku 2021 také převezme od školství veškerou agendu sportu. Více už se dočtete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy.

‚Začnu pracovat hned.‘ Vláda schválila Milana Hniličku šéfem Národní sportovní agentury

Národní sportovní agenturu, která postupně převezme od ministerstva školství agendu státní politiky ve sportu, povede poslanec ANO a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička. Na pondělním zasedání to schválil kabinet Andreje Babiše (ANO). ČTK o tom informoval tiskový odbor úřadu vlády. Agentura vznikla k letošnímu 1. srpnu a od roku 2021 bude rozdělovat peníze z dotačních programů pro sportovce.

Více už se dočtete na iRozhlas.cz.

Dnes vznikla Národní sportovní agentura

Novela zákona o podpoře sportu právě vstoupila v účinnost a 1.8.2019 vzniká nový úřad Národní sportovní agentura. Co tato změna v zákoně znamená?

Národní sportovní agentura (dále jen „Agentura“) se zřizuje ke dni 1. 8. 2019, od 1. 1. 2020 přebírá od MŠMT kompetence v oblasti státní politiky ve sportu a bude připravovat a vyhlašovat dotační programy na rok 2021 a další roky. Agentura bude rozdělovat dotační prostředky státního rozpočtu pro rok 2021, odpovídající výzvy bude vyhlašovat průběžně v roce 2020.

MŠMT bude naposledy vyhlašovat dotační výzvy v oblasti podpory sportu na podzim 2019 pro rok 2020, posléze rozhodne o žádostech, vyplatí a vyúčtuje s příjemci dotace a zkontroluje plnění podmínek dotace. V roce 2020 již bude vyhlašovat dotační programy a odpovídající výzvy na rok 2021 Agentura. MŠMT definitivně ukončí činnost v oblasti podpory sportu v polovině roku 2021.

Některé podrobnosti zápisu do rejstříku byly poslaneckou novelou zákona poslance Milana Hniličky a dalších změněny. Nově budou některé aspekty zápisu do rejstříku stanoveny vyhláškou, kterou podle novely vydává Agentura.

Více už se dočtete na webu MŠMT.

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci. Skrz náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou, kterou uplácel, totiž skrytě řídil tok dotací do fotbalu. Na hlavního aktéra má policie odposlechy. Předsedovi České unie sportu Miroslavu Janstovi pomáhají posudky. Více se dočtete na iDNES.cz.

Fotbalová Sparta jako český klenot? Klub vlastní spletitá síť společností z Kypru a Seychel

Miliardář Daniel Křetínský je už od roku 2004 neodmyslitelně spjatý s fotbalovou Spartou. Deník N však zjistil, že fotbalový klub nyní ovládá skupina zahraničních firem.

Pátý nejbohatší Čech je dlouhodobě označován za vlastníka klubu, předává poháry, raduje se s týmem z vítězství. Podle zjištění Deníku N je ale současná vlastnická struktura zcela odlišná od veřejně známých informací. Z dokumentů zahraničních společností, ke kterým se redakce dostala, se ji podařilo zmapovat.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi

 


Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >