Kauza zmanipulovaných dotací pro sport pokračuje. Kdo se musel dostavit k soudu?

Stát stále nedokázal vytvořit jasná pravidla pro veřejné financování. Toho měl zneužít bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, který údajně ovlivňoval výši a směřování dotací. Kdo další je do tohoto případu zapleten? A která agentura by měla mít na starost rozdělování dotací v budoucnu? Podívejte se na video na TN.cz.

Pelta odzbrojoval kouzlem vtipného primitiva, vinen je i stát, říká Ondráčka

„Hlavním obviněným v kauze Pelta a spol. by vlastně měl být neschopný stát, který dlouhodobě nedokázal vytvořit pravidla pro financování českého sportu,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International.

Druhým celotýdenním „turnusem“ pokračuje u Městského soudu v Praze hlavní líčení ve věci obžaloby několika fyzických a právnických osob, které státní zástupce viní z údajných manipulací při rozdělování státních dotací Ministerstva školství určených v roce 2017 pro oblast sportu.

Více už se dočtete v rozhovoru Luďka Mádla na Seznam Zprávy.

„Dotace neměly pravidla ani logiku.“ Exnáměstkyně u soudu odmítla vinu v kauze sportovních dotací

Bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová u soudu v kauze sportovních dotací vypověděla, že se cítí absolutně nevinná. Skutky popsané v obžalobě se podle ní buď nestaly, nebo nejsou trestnými činy. Ohradila se také proti tvrzení, že se řídila požadavky tehdejšího předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Pelty. Popřela i to, že by od Pelty přijala úplatek. Hrozí jí pět až dvanáct let vězení. Více už se dočtete na webu České televize.

Vedení Hniličkovy agentury se personálně rozpadá

Vedení nově vzniklé Národní sportovní agentury, která má rozdělovat státní miliardy pro sport, se rozpadá. Na svůj post rezignovala ředitelka personálního, odchází šéf IT a svá místa opustili i další pracovníci. A to necelý půlrok poté, co agentura fakticky začala fungovat. Zaměstnanci mluví o tom, že vyplácení dotací je vážně ohroženo. Více se dočtete na webu Neovlivní.cz.

Pelta přišel a zase odešel. Soud ohledně dotací na sport nezačal, chyběla exnáměstkyně Kratochvílová

Hlavní líčení v kauze manipulace se sportovními dotacemi ministerstva školství v pondělí nemohlo začít. Obžalovaná bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová totiž zaslala pražskému městskému soudu omluvu, že je hospitalizovaná v Brně. Soudkyně si však vyžádala stanovisko lékařů, podle nichž je Kratochvílová schopna účasti na jednání. Soud proto ženě přes její advokáty přikázal, ať dorazí v úterý. Více se dočtete na iRozhlas.cz.

Před soud jde sportovní chobotnice. Pelta a spol. podle obžaloby manipulovali dotace v objemu přes půl miliardy

Několik důležitých postav českého sportu se v pondělí sešlo na poněkud nezvyklém místě. Městský soud v Praze měl začít řešit případ rozdělování dotací, kdy po obřím zátahu skončili před třemi lety ve vazbě bývalý předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta a někdejší náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy Simona Kratochvílová. Spolu s nimi na lavici obžalovaných zasednou i vlivný advokát a předseda České unie sportu Miroslav Jansta, dva další úředníci a také obě zmíněné organizace − Česká unie sportu a Fotbalová asociace. Podle obžaloby manipulovali dotace na sport v objemu přes půl miliardy korun. Více už se dočtete na webu iHNED.cz.

Státní zástupce obžaloval Peltu v kauze sportovních dotací

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na exšéfa Fotbalové asociace Miroslava Peltu a bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou kvůli manipulacím se sportovními dotacemi. Spolu s nimi půjde před soud dalších pět lidí včetně předsedy České unie sportu Miroslava Jansty. Více se dočtete na webu České televize.

Komentář Luďka Mádla: V Hniličkově partě za lepší čistý sport chybí snad jen Pelta

Všechno bude jiné, lepší, transparentnější, dosud zanedbávaný sport teď spolu v jednom šiku s Jágry a Nedvědy pozdvihneme opět k nebesům. A kytky rozkvetou a bude zase máj. Zhruba tak nějak lze shrnout teze prezentující vznik a počátek působení babišovské Národní sportovní agentury. Bohužel na nás bliká dost signálů, že i pod novým kabátem zůstane z té staré prohnilé podstaty ledacos. Pokračovat ve čtení můžete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy.

Babiš říká, že v radě pro sport nechtěl politiky. A je jich tam osm

Národní sportovní agentura vedená Milanem Hniličkou má v plánu rozdávat po 500 000 korunách na sport každé obci pod 3000 obyvatel. Stačí si požádat. „A Jarda Jágr potřebuje na zimáku v Kladně opravit střechu,“ dodal předseda vlády Andrej Babiš, který hokej považuje za český národní sport. A chce stavět „zimáky“ po celé republice. Pokračovat ve čtení můžete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy.

Férovější sportovní prostředí, nová hřiště a pomoc malým klubům, vytyčil Hnilička cíle své agentury

Bývalý hokejista a nynější poslanec ANO Milan Hnilička má za sebou první týden ve funkci předsedy Národní sportovní agentury. Vedle rozpohybování národa chce přivést víc transparentnosti do sportovního prostředí a učinit jej spravedlivějším. Pomáhat chce hlavně menším klubům. Více se dočtete na webu České televize.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi

 


Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >